خانه آزمون ساز آنلاین درخواست آزمون آنلاین پشتیبانی بلاگ تماس با ما درباره ما
شیوه جدید آموزش در شرکت‌ها چه ویژگی‌هایی دارد

شیوه جدید آموزش در شرکت‌ها چه ویژگی‌هایی دارد

  درحالی‌که دانشگاه‌های شرکتی (موسسات آموزشی درون‌سازمانی) وارد دومین سده از عمر خود می‌شوند، کسب‌وکارهای وابسته به آنها نیز برای انطباق یافتن با مقتضیات عصر دیجیتال خودشان را تغییر می‌دهند. زمانی که پیشگامانی همچون جنرال موتورز و جنرال الکتریک حدود صد سال پیش شروع به ارائه برنامه‌های آموزشی در منازل کردند، هدف‌شان متمرکز بر آموزش مهارت‌های روزمره و سطح پایین به افراد بود. در آن زمان شکل‌گیری مراکز آموزشی تکامل یافته از دل صنایع بزرگ که چند دهه بعد تحقق یافتند، هنوز تصوری خیال‌انگیز تلقی می‌شد؛ اما چندی نگذشت که مرکز آموزش رهبری کروتونویل متعلق به جنرال الکتریک در سال ۱۹۵۶، دانشگاه همبرگر مک دونالد در سال ۱۹۶۱ و بعد از آن موسسات آموزشی شرکت‌های عظیمی همچون اپل، بوئینگ و دنون به تدریج تاسیس شدند.حال مرحله جدیدی در تسهیل به اشتراک‌گذاری دانش و تعاملات بین کارکنان مورد نیاز است و نسل قدیمی موسسات آموزشی درون‌سازمانی در حال جایگزین شدن با نسل جدید آنها هستند .

   

 فرصت‌های یادگیری دیجیتال

  دیجیتال‌سازی فرصت‌های عظیمی را برای انتقال آموخته‌ها و برطرف کردن نارسایی‌های سبک‌های سنتی یادگیری فراهم می‌کند؛ هر چند باید توجه داشت ابزارهای یادگیری دیجیتال چیزهای جدیدی نیستند. آن چیزی که جدید و تا اندازه‌ای غیرمنتظره است این واقعیت است که آن بخش از محتوا که به فضاهای ابری انتقال داده می‌شود، برای محیط‌های آموزشی و سیستم‌های رایانه‌ای متعددی قابل استفاده خواهد بود و این امکان را دارد که توسط کاربران بازتولید شده، به اشتراک گذاشته شود و به‌طور مداوم به‌روزرسانی شود. جای شگفتی نیست که پژوهش‌های ما نشان داد کارکنان جوان‌تر که عمدتا متعلق به نسل هزاره و نسل Z (متولدین اوایل دهه ۸۰ تا اواخر دهه ۹۰ میلادی) بودند با محیط‌های یادگیری دیجیتال ارتباط بهتری برقرار کرده‌اند و راحت‌تر آن را پذیرفته‌اند. هان کینگ که مدیریت دانشگاه شرکت چینی CFLD را به عهده دارد، این‌گونه توضیح می‌دهد: «به‌کارگیری ابزارهای یادگیری دیجیتال و استفاده از فناوری‌های آموزشی نوین بخشی از استراتژی ماست، زیرا نیروهای جوان جدیدی هر ساله به عنوان نیروی کار جذب شرکت می‌شوند. اینها افرادی هستند که عموما از گوشی موبایل و تبلت‌های‌شان استفاده  می‌کنند و طبیعی است که محتوای آموزشی را روی این بسترها می‌پسندند.»

  امروزه پلت‌فرم‌های یکپارچه مبتنی بر فضاهای ابری چیزی بیش از برنامه‌های رایانه‌ای جدید و اپلیکیشن‌های موبایلی به شمار می‌روند. سازمان‌های پیشرو در این زمینه استفاده از بسترهای یادگیری ابری نظیر اپلیکیشن‌های شخصی شده با استاندارد MOOC (دوره‌های آنلاین آزاد انبوه) یا SPOC (دوره‌های آنلاین خصوصی کوچک)، ویدئوهای آموزشی، بازی‌های یاد‌دهنده، مربیگری از راه دور، کلاس درس‌های مجازی و پشتیبانی آنلاین و شبیه‌سازی‌های آنلاین را در دستور کار خود قرار داده‌اند.برای مثال، یک موسسه طراحی آسیایی که در پژوهش شرکت داشت، فضای یادگیری سه‌بعدی‌ای را در کارگاه مدلسازی مجازی‌اش ایجاد کرد. این سیستم به کارکنان اجازه می‌دهد ابزارهای پیچیده‌ای که در بسیاری از کارخانه‌های موسسه مورد استفاده قرار می‌گیرد را به صورت مجازی از نزدیک ببینند و کار با آن را حس کنند. دنون که یکی از پیشگامان حوزه آموزش کارکنان به شمار می‌رود، در سال ۲۰۱۴ کمپ مجازی مبتنی بر فضای ابری دنون ۲ را راه‌اندازی کرد. این پلت‌فرم که به آسانی در دسترس است و به‌طور مداوم به‌روزرسانی می‌شود، این امکان را برای کارکنان دنون فراهم می‌آورد که بهترین راهکارها و آخرین آموخته‌ها  از درون و بیرون سازمان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، ضمن اینکه به تقویت فرهنگ یادگیری مشارکتی و شبکه‌سازی نیز کمک می‌کند. در شرکت‌های بین‌المللی بزرگ، واحد سرمایه انسانی یا آموزش و توسعه نمی‌تواند راجع به مهارت‌های موجود یا در حال ظهوری که طیف گسترده‌ای از کارکنان برای بهبود عملکرد واحد کسب‌وکارشان به آنها نیاز دارند، دانش دقیقی داشته باشد. اما خود کارکنان می‌توانند با به اشتراک گذاشتن آموخته‌های خود در درون شرکت، یکدیگر را توانمند سازند. اتخاذ این رویکرد می‌تواند مشکل همیشگی راجع به اینکه چه کسی باید آموزش‌دهنده باشد را نیز حل ‌کند. وقتی آموزش خودکار شود، ثبات سازمانی بهبود پیدا می‌کند و پیام‌های صادره از سوی مدیران عالی سازمان مستقیما به کارکنان خط مقدم منتقل خواهد شد؛ بدون آنکه توسط مدیران میانی تحریف شود.

  ما با دنیایی جدید به معنای واقعی کلمه روبه‌رو هستیم، زیرا سرعت یادگیری در سازمان باید خود را با سرعت پیشرفت کسب‌وکار تنظیم کند. از آن جایی که امروزه در سازمان‌ها کمتر از گذشته نیاز است برای برگزاری دوره‌های آموزشی برنامه‌ریزی شده انتظار کشید، رویکردهای «جاذبه‌ای» به کمک رویکردهای سنتی «تحمیلی» آمده‌اند و کارکنان با استفاده از پلت‌فرم‌های آموزشی کاربرپسند به‌راحتی می‌توانند به ارتقای مهارت‌های خود بپردازند. همان گونه که آمازون کتاب‌ها را از طریق ابزار کیندل (Kindle) به صورت فوری در هر زمانی و هر جایی از دنیا قابل دسترسی می‌سازد، دیجیتال‌سازی یادگیری نیز می‌تواند امکان دسترسی نامحدود به دانش مرتبط را با هزینه‌های پایین فراهم کند. حتی اگر نتایج حاصل از به‌کارگیری ابزارهای یادگیری دیجیتال به‌طور دقیق قابل اندازه‌گیری نباشند، به سادگی می‌توان دریافت که این ابزارها اثری عمیق مشابه اثر آمازون بر فرهنگ کتابخوانی ایجاد کرده‌اند. یکی از مدیران شرکت‌های بین‌المللی بزرگ که در پژوهش ما شرکت داشت معتقد بود سرمایه‌گذاری روی پلت‌فرم‌های یادگیری و توسعه مدرن به قدری برای سازمان‌ها مهم و حیاتی است که سنجش آن، کار معیارهای  عملکردی معمول نیست. مانند اینکه خانه‌ای بسازیم و سعی کنیم با استفاده از معیار بازگشت سرمایه (ROI) عملیات لوله‌کشی، راجع به سودآور بودن ساخت خانه قضاوت کنیم.

  تلفیق سبک‌های آموزشی

  ما عمیقا باور داریم که آینده موسسات آموزشی درون‌سازمانی در آموزش‌های ترکیبی نهفته است که اشکال مختلف کلاس‌های حضوری، کاربرد در محل، بازخوردهای شخصی و نتیجه محور و یادگیری آنلاین را با یکدیگر تلفیق می‌کنند. نمی‌توان عدد خاصی را به عنوان نسبت مناسب برای میزان آموزش‌های حضوری و دیجیتالی توصیه کرد و هر صنعت و شرکت باید بسته به مقتضیات و اولویت‌های موجود، این نسبت را تعیین کند. ضروری است که تعهد به امر آموزش از سوی سطوح عالی سازمان تضمین شود. همان‌طور که اجزای فیزیکی و دیجیتالی ساختارهای آموزشی باید با یکدیگر متناسب باشند، واحدهای آموزش و توسعه نیز باید همکاری تنگاتنگی با مدیریت عالی سازمان داشته باشند تا اطمینان حاصل شود راجع به اولویت‌های آموزشی و میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز توافق وجود دارد. یکی از مدیران آموزش درون‌سازمانی شاغل در یک شرکت مخابراتی اروپایی که در پژوهش ما شرکت داشت معتقد بود «در صورتی که واحد آموزش و توسعه، شریک استراتژیک زیرمجموعه‌های شرکت نباشد، شما عملا دارید برای توسعه کسب‌وکارهای دیگر تلاش می‌کنید.»


#دوتست #آزمون #آزمون_آنلاین #دوتست_بستر_برگزاری_آزمون_آنلاین


منبع 

دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای این خبر وجود ندارد. اولین دیدگاه را شما ارسال کنید!