خانه ایجاد آزمون (ویژه اساتید) درخواست آزمون پشتیبانی اخبار تماس با ما درباره ما

مصاحبه دوتست با مدیر سرزمین تیزهوش‌ها جناب آقای عادل طالبی

سلام. لطفا خودتون رو معرفی کنید؟

سلام. من عادل طالبی هستم، از سرزمین تیزهوش‌ها (tizland.ir)


با دوتست چطور آشنا شدید؟

ما سال گذشته که tizland.ir را شروع کردیم، یکی از کارهای مهمی که می‌خواستیم انجام دهیم این بود که تکمیل فرایند آموزش را با آزمون‌های آنلاین داشته باشیم، به همین خاطر زمانی را گذاشتیم و یک فرایند آزمون آنلاین رو روی سایتمون کد نویسی کردند و آماده و اجرایی شد، اما کیفیتی که ما می‌خواستیم رو نداشت.

به خاطر همین حدود یک سال بود که به دنبال انواع و اقسام آزمون‌های آنلاین بودیم، مراکز مختلفی که آزمون آنلاین رو برگزار می‌کردند رصد می‌کردیم و به عنوان دانش آموز در آن‌ها شرکت می‌کردیم. کسانی که در آن آزمون‌ها شرکت کرده بودند رو پیدا می‌کردیم و باهاشون صحبت می‌کردیم تا بدونیم مزایا و معایب آن آزمون‌ها چیست.

در نهایت یک ماه پیش بود که سایت دوتست را پیدا کردیم. در تست‌هایی که داشتیم خیلی خوب عمل کرد. به خصوص مخاطبان خیلی راضی بودند. در واقع براساس کیفیتی که مخاطبان در ذهنشان از این آزمون‌ها داشتند، ما دوتست رو انتخاب کردیم و امیدواریم که مخاطبان سایت سرزمین تیزهوش‌ها هم از انتخاب ما و کیفیت آن راضی باشند.


آیا برای برگزاری آزمون‌های آنلاین، دوتست را به اساتید و مدارس پیشنهاد می‌کنید؟

چیزی که خیلی مهم است، این است که ما با یک موضوع روبرو هستیم به اسم تغییر پارادایم‌ها. یک زمانی بود که دانش‌آموز عادت داشت به صورت دستی و روی کاغذ تست بزند. اما دانش‌آموزان امسال با دانش آموزان 10 سال پیش فرق می‌کنند. تمایل بیشتری دارند که این کارها را به صورت آنلاین انجام دهند.

 دوست ندارند در یک زمان مشخص و جای مشخص آماده باشند تا آزمون دهند. نیازهای جدیدی ایجاد شده. به عنوان مثال در حوزه نشر، یک زمانی فقط کتاب بود. الان می‌بینیم که pdf آمده و حجم مهمی از مطالعه و وقت دانش آموزان روی pdfهایی است که مطالعه می‌کنند. فکر می‌کنم که معلم‌ها و مشاوره‌ها هم باید به این موضوع توجه کنند که تغییر پارادایم‌های ذهنی و فضای ذهنی دانش‌آموزان و فضای جدید و امکانات جدیدی که در اختیارشان می‌گذارد این است که از این امکانات استفاده کنند و لااقل در حدی که تست کنند بیایند سمتش و مطمئن هستم که جواب می‌گیرند و خروجی که به دست می‌آورند، آن‌ها را ترغیب می‌کند. نیازی نیست که من توصیه کنم.


امکانات منحصربه فرد 
دوتست چیست؟

ما آماری که در سایت تیزلند داریم، 60 درصد بازدید کنندگان ما از موبایل استفاده می‌کنند و بخش عمده این 60 درصد دانش‌آموزان هستند.

یعنی ممکن است معلمان و یا اولیا از لپ تاپ و یا تبلت استفاده کنند، اما دانش‌آموزان معمولا از موبایل استفاده می‌کنند.

بنابراین خصوصیت آزمون آنلاینی که از نظر ما مهم بود این بود که در موبایل خوب دیده شود و راحت بشود با آن کار کرد و دوتست این ویژگی را دارد.

ویژگی دیگری که در دوتست از نظر ما جالب بود، این بود که مدیریت زمان و زمان بندی مناسبی دارد.

همچنین از یک تکنولوژی روز استفاده شده، چون من در سایت‌های خارجی در حوزه دانشگاهی امتحان می‌دهم. امکاناتی را که در آن‌ها عرضه می‌شود را در دوتست نیز می‌بینم.

به علاوه، نتیجه آخری که به صورت کارنامه می‌دهد، با کارنامه‌های معمولی که در سایت‌های دیگر دیدم و حتی اون آزمون آنلاینی که ما داریم، فرق می‌کرد و خروجی جالبی داشت. یعنی از نظر ظاهر که برای دانش آموزان خیلی مهم است خوب روی آن کار شده است.

و یک نکته خیلی جالب دیگر مشکل همه طراحان آزمون، قسمتی است که باید فرمول بدهند. من متوجه شدم که این مشکل رو کاملا حل کردند. یعنی آزمونی که من می‌دادم، هم در آن فرمول بود و هم تصویر، هیچ به هم ریختگی در این طور سوالات نداشتیم.

آزمون آنلاین خوب در دروسی مثل قرآن، دینی و یا زباندیده بودم که خیلی خوب و شکیل باشد، اما به فیزیک یا حسابان و یا سایر دروس که می‌رسند،که تصویر و یا فرمول دارند با مشکل مواجه می‌شوند. اما دوتست در این درس‌ها هیچمشکلی ندارد و سوالات کاملا واضح و خوانا و عکس‌ها کاملا درست چیده شده است. به همیندلیل به نظر من یکی از مزیت‌های اصلی آن نسبت به سایر رقبا این چینش درست سوالات دروس تخصصی است.


دوتست را به والدین هم پیشنهاد می‌کنید؟

شخصِ خود من اولین آزمون آنلاینی که طراحی و اجرا کردم سال 85 بود. یک زمانی واقعا فضا آماده نبود، اما امروزه بعد از 10 سال که نگاه می‌کنم، آزمون آنلاین فضایی فراهم می‌کند که اولیا کنار دانش‌آموزشان می‌نشینند می‌توانند میزان یادگیری دانش‌آموز را بسنجند.

 یکی از مشکلاتی که ما الان با بعضی از آزمون‌های مطرح کشوری که به صورت سنتی اجرا می‌شود داریم، این است که سوالات دو سه روز قبل برملا می‌شوند. از آن سو، تا نتیجه‌اش بیاید دو سه روز طول می‌کشد، تا بازخورد بگیرند یک هفته درگیر می‌شوند. باید مشاور بیاید نتایج آزمون را برایتان آنالیز کند. اما آزمون آنلاین در همان لحظه پدر و مادر می‌نشینند کنار دانش‌آموز، دانش‌آموز تست می‌دهد و همان لحظه پدر و مادر می‌توانند ببینند که چه کیفیتی دارد. به خاطر همین من فکر می‌کنم که آزمون‌های آنلاین یکی از نکات مهمشون این هست که اجازه می‌دهد پدر و مادر وضعیت یادگیری فرزندان خود را کنترل کنند.


نظر شما در رابطه با همکاری بین سرزمین تیزهوشان و دوتست چیست؟

با توجه به مزیت‌هایی که آزمون آنلاین دوتست داشت و بررسی‌های ما نشان داد که خیلی خیلی بهتر از آزمون آنلاینی است که ما داریم، علاقه مند بودیم که این امکان فراهم شود که عزیزان ما در تیزلند، بتوانند از چنین امکاناتی استفاده کنند. پیگیر این کار شدیم و بعد از مذاکرات فشرده‌ای که داشتیم موفق شدیم با عزیزان دوتست به یک توافق و تفاهمی برسیم که ان شاء الله از این به بعد آزمون‌های آنلاین سرزمین تیزهوش‌ها را با استفاده از خدمات بسیار خوب و پیشرفته‌ای که دوتست دارد برگزار کنیم. من فکر می‌کنم ما به عنوان یک مرکز آموزشی و کمک آموزشی از این خدمات استفاده می‌کنیم و سایر مراکز هم قطعا می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. خوبی‌اش این است که ما را از مسائل فنی جدا می‌کند و ما می‌رویم روی آموزش و کیفیت سوالات خودمان تمرکز می‌کنیم و کارهای فنی که واقعا کارهای دشواری است و نیاز به نیروی فنی دارد را به دوتست می‌سپاریم و گزارش‌های بسیار خوبی از دوتست می‌گیریم.


دوتست در یک جمله!

برای آدمی مثل من که برایش کیفیت مهم است، دوتست یک انتخاب عالی است.


دیدگاه ها

دیدگاهی برای این خبر وجود ندارد. اولین دیدگاه را شما ارسال کنید!