چینی؛ اولویت آمریکایی‌ها در یادگیری زبان خارجی

چینی؛ اولویت آمریکایی‌ها در یادگیری زبان خارجی

روابط تجاری ایران و چین بیش از ده میلیارد دلار در سال است و در حال حاضر ده‌ها پروژه‌ مختلف در زمینه پتروشیمی، کارخانه فولاد، کارخانه آلومنیوم و راه‌سازی و غیره نیز در ایران با چینی‌ها در دست انجام است و ایران با هیچ کشوری چنین سطح روابط تجاری نداشته است.

مارک زاکربرگ بنیانگذار «فیس‌بوک»، میرا سوروینو هنرپیشه آمریکایی و برنده جایزه اسکار و ساشا دختر اوباما چه وجه مشترکی دارند؟ همه آنها چینی را به عنوان زبان دوم فراگرفته‌اند.

آنها تنها کسانی نیستند که این زبان را انتخاب کرده‌اند. علاقه آمریکایی‌ها به یادگیری زبان چینی در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی از جمله تجاری افزایش یافته است. بنا بر آمار، نزدیک به سه هزار دبستان و دبیرستان در آمریکا زبان چینی را تدریس می‌کنند.

«کالج بورد» سازمانی مستقر در نیویورک که آزمون‌گیری دانش‌آموزان دبیرستانی در رشته‌های دانشگاهی را بر عهده دارد، گزارش داد که زبان چینی سریع‌ترین رشد را میان زبان‌های پیش دانشگاهی و از لحاظ محبوبیت به سومین زبان خارجی در برنامه کلاس‌های پیشرفته این سازمان تبدیل شده است.

چین چند سالی است که لقب سریع‌ترین رشد اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده و به غیر از حوزه تجارت و اقتصاد، توانسته قدرت‌های بزرگ دنیا را در حوزه‌های دیگری مانند تکنولوژی و نظامی نیز به چالش بکشد، به‌طوری که از این کشور به عنوان قدرت اول جهان در آینده‌ای نزدیک نام برده می‌شود.

اهمیت شناخت چین و ارتباط با این کشور برای آمریکا که چین را بزرگ‌ترین رقیب خود در حوزه‌های مختلف قدرت در جهان می‌شمارد، موجب شده تا آمریکا یادگیری زبان چینی را یک نیاز استراتژیک تلقی کرده و آن را به یکی از اولویت‌های اصلی برنامه آموزشی خود تبدیل کند. در دیدار سال گذشته اوباما و شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین در واشنگتن، دو طرف به توافق رسیده‌اند تا در زمینه‌های مختلف فرهنگی همکاری دو جانبه داشته باشند.

در فکت شیت منتشر شده توسط کاخ سفید آمده است: «طرح "یک میلیون قدرتمند" در نظر دارد تا یک میلیون دانشجوی آمریکایی را جهت یادگیری زبان چینی ماندرین تا سال 2020 آموزش دهد. از اهداف این پروژه می‌توان به دو برابر کردن مدرسین زبان چینی در آمریکا از خلال سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها، استفاده از ابزار تکنولوژیک جهت وارد ساختن دانشجویان به جوامع ناشناخته‌تر و مهجورتر، و ابداع پروژه «100 هزار ایالت جهت ترویج زبان چینی در ایالت‌های آمریکا توسط فرمانداری‌ها اشاره کرد».

 #دوتست #آزمون #آزمون_آنلاین #دوتست_بستر_برپزاری_آزمون_آنلاین #دونس #آموزش_زبان_چینی #زبان_چینی #چینی #dones  #dotest
منبع

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید