11 نکته مهمی که باید برای رانندگی ایمن رعایت کنیم

11 نکته مهمی که باید برای رانندگی ایمن رعایت کنیم

در این مطلب به نکات بسیار مهمی که با رعایت آنان می توانید از تصادفات رانندگی جلوگیری کنید، پرداخته ایم

براساس آمار اعلام شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور، در ده ماه گذشته 14هزار 800 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند. باتوجه به بالارفتن نرخ مرگ و میر ناشی از رانندگی، ایمنی را باید الویت اول قرار دهید. در این مطلب به تمامی نکات مهمی که باید هنگام رانندگی به آن توجه کنید، اشاره کردیم. همچنین برای محافظت بیشتر از خود و اتومبیل تان می توانید از بیمه بدنه ی خودرو استفاده کنید.

این محتوا هم برای کسانی که تازه گواهینامه گرفتن و در آزمون آنلاین گواهینامه قبول شدن خواندن آن الزامی است هم برای کسانی که سال هاست رانندگی می کنند.

در اینجا لیستی از 10 قانون مهم برای رانندگی ایمن وجود دارد که با رعایت می توانید از خودتان و خانواده ی عزیزتان محافظت کنید.

11 قانون مهم برای رانندگی ایمن


1.از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید

این یک قاعده‌ی کلیدی در رانندگی است. نوشیدن و خوردن موادغذایی در رانندگی یکی از عامل اصلی مرگ و میر امروز است. سعی کنید در رانندگی از مصرف داروهای خواب آور و نوشیدنی های انرژی زا پرهیز کنید.

2.بستن کمربند ایمنی

این دومین نکته مهم هنگام رانندگی است. انجام این کار برای راننده خودرو امری اساسی است. بستن کمربند ایمنی در هنگام رانندگی می تواند از جان شما محافظت کند. بستن کمربند می تواند شما را از پرتاب شدن صندلی خود در تصادف به شیشه جلو اتومبیل جلوگیری کند. بر اساس گزارش آماری، بستن کمربند ایمنی می تواند خطر آسیب دیدگی را حداقل 45٪ تا 50٪ کاهش دهد.

اگرچه داستان های زیادی در مورد اینکه مردم به دلیل کمربند ایمنی در اتومبیل گیر کرده اند وجود دارد اما آنها فقط یک استثنا هستند و بیشتر آنها مبالغه یا افسانه های شهری هستند. اکثرا تصادفات اتومبیل، مردم در صورت بستن کمربند ایمنی شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند.

3.فاصله ایمنی را رعایت کنید

کار از محکم کاری عیب نمیکنه!

به رانندگان خودرو بسیار توصیه می شود که فاصله ایمن بین خود و ماشین جلویی را رعایت کنند. از آنجا که وسیله نقلیه دیگر چرخش یا توقف ناگهانی ایجاد می کند، بنابراین راننده به زمان کافی برای واکنش در این شرایط نیاز دارد. از آنجا که تخمین فاصله توصیه شده در هنگام رانندگی بسیار دشوار است و مسافت دقیق آن می تواند برای سرعت تنظیم شود.

 بنابراین اکثر متخصصان "یک قانون سه ثانیه" را توصیه می کنند. این قانون ساده است.

وقتی ماشین پیش روی شما از یک جسم ثابت در کنار جاده عبور می کند، شمارش ثانیه را شروع کنید. حداقل باید سه ثانیه قبل از عبور اتومبیل از همان شی عبور کند. در شب یا در هوای نامناسب، این زمان می تواند دو برابر یا شش ثانیه شود. بنابراین بسیار توصیه می شود که در هنگام رانندگی از فاصله مناسب بین وسایل نقلیه استفاده شود تا از بروز هرگونه اشتباه استفاده نشود.

4. از مواردی که باعث حواس پرتی می شود، خودداری کنید

هنگام رانندگی از تلفن همراه یا پیام دادن خودداری کنید. هر نوع حواس پرتی می تواند برای خود و دیگران نیز خطرناک باشد. در رانندگی همیشه باید توجه کامل شما به مسیر باشد. بنابراین از چیزهایی که می توانند حواس شما را پرت کنند پرهیز کنید.

5.رعایت قوانین راهنمایی رانندگی

رعایت نکردن قوانین راهنمایی رانندگی یکی دیگر از دلایل عمده تصادفات است. یک راننده همیشه باید با رعایت تمام قوانین راهنمایی رانندگی رعایت کند و مسئولیت پذیری رفتار کند.

6.استراحت کنید

طبق مطالعه ای که توسط ویرجینیا تکن انجام شده است ، رانندگان خواب آلودگی چهار برابر بیشتر درگیر در تصادف رانندگی یا تصادف نزدیک هستند. حتی در بزرگراه ها و جاده های گسترده باز ، اندکی خواب آلودگی می تواند برای زندگی شما کشنده باشد.

بنابراین بسیار توصیه می شود که قبل از رانندگی خواب خوب داشته باشید یا استراحت کنید و در غیر اینصورت اجازه دهید دوست دیگرتان رانندگی کند یا از تاکسی استفاده کنید.

7.مراقب سایر رانندگان باشید

همه ی شما تجربه اینکه شخص دیگری با بی دقتی رانندگی می‌کند. بنابراین در هر زمان شما باید آینه ها و خیابان های جانبی و فرعی را بررسی کنید. گاهی اوقات، این طور نیست که شما از قوانین راهنمایی رانندگی پیروی نمی کنید بلکه بسیاری اوقات مواردی مشاهده شده است که شخص دیگری منجر تصادف شما می شود. بنابراین، یک قانون خوب برای رعایت این است:

"فرض کنید هر کس دیگری در جاده ها یک احمق است".

شما هرگز نمی توانید انتظار عملکرد یا رفتار یک راننده دیگر در آنجا در جاده ها را داشته باشید.

8.شرایط بد آب و هوا

هنگام رانندگی در هوای بد و شرایط نامناسب رانندگی، باید بیشتر مراقب باشید. به آرامی رانندگی کنید.

9.بیمه نامه اتومبیل

شما هرگز نمی دانید چه موقع می توانید با یک تصادف روبرو می شوید، بنابراین همیشه بیمه نامه ی خودروی خود را تمدید کنید. هنگام درخواست بیمه اتومبیل بصورت آنلاین یا آفلاین، می توانید بیمه شخص ثالث را انتخاب کنید که شما را به خوبی پوشش دهد.

10. هرگز چراغ قرمز را رد نکنید

رد کردن چراغ قرمز یکی از شایع ترین دلایل تصادفات جاده ای است. هنگامی که می خواهید چراغ قرمز را رد کنید، این خطر را به وجود می آورید که یک ماشین دیگر درست در مسیر شما قرار بگیرد. علاوه بر این، به همان اندازه احتمال دارد که یک عابر پیاده به سمت چهارراه عبور کند. همه این موارد می تواند به حوادث بسیار جدی منجر شود و هیچ کس جز شما مقصر نخواهد بود. بنابراین ، هرگز هنگامی که چراغ قرمز مواجه می شوید از آن عبور نکنید.

11. از حد مجاز سرعت عبور نکنید

سرعت یکی از شایع ترین عوامل ادامه تصادفات است. تقریباً هر سال سرعت بیش از 45 درصد از تصادفات کشنده است. سرعت خود را بالاتر ببرید ، زمان کمتری برای واکنش به ترافیک اطراف خود دارید و اگر برخورد با سرعت اتفاق بیفتد ، آنها بسیار جدی تر و خطرناک تر برای زندگی بشر هستند. بنابراین ، به همه رانندگان توصیه می شود که وسیله نقلیه را در محدوده سرعت هدایت کنند.

تمامی این موارد جز نکات بسیار مهمی است که شما با رعایت آن می توانید از جان خود محافظت کنید.

برای یادآوری مجدد برای رانندگان تازه کار عزیز

شما ابتدا باید در آزمون آنلاین گواهینامه شرکت کنید سپس در آزمون اصلی، که هر دو را می توانید در دوتست به صورت آزمون آنلاین خودتان را ارزیابی کنید

هدف کار ما از برگزاری آزمون آنلاین راهنمایی رانندگی لذت شما از رانندگی است

ممنونم از زمانی که گذاشتین

تیم دوتست/ دودرایو

برچسب‌ها:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید