چگونه گواهینامه ی بین المللی (کانادا) بگیرم؟

چگونه گواهینامه ی بین المللی (کانادا) بگیرم؟

در این پست در رابطه با چگونه مجوز گرفتن گواهینامه ی کانادا و نکاتی که باید رعایت کنید، پرداخته ایم.

قوانین راهنمایی رانندگی در هر کشوری متفاوت می باشد. به خصوص که اگر قصد مهاجرت به خارج از ایران را داشته باشید.

اگر تصمیم گرفته اید در کانادا رانندگی کنید، باید قوانین راهنمایی رانندگی در این کشور را بدانید. قوانین راهنمایی رانندگی در کانادا، تا حد زیادی شبیه قوانین اکثر کشورهای دیگر، از جمله ایران و آمریکا است. اما در مجموع، تفاوت‌هایی جزئی نیز وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. 

قوانین دریافت مجوز رانندگی در کانادا در هر ایالتی متفاوت است. 

با توجه به اینکه شما از کدام کشور قصد مهاجرت دارید، می توانید مجوز دریافت گواهینامه رانندگی خود را در کانادا بدون نیاز به شرکت در آزمون آنلاین گواهینامه تبدیل کنید. بسیاری از افراد مهاجر به کانادا ممکن است برای گرفتن مجوز رانندگی، در آزمون آنلاین گواهینامه شرکت کنند.

در هر صورت، شما باید وقت خود را برای آشنایی با علائم جاده و قوانین موجود در استان جدید خود اختصاص دهید. به عنوان مثال، رانندگی در زمستان کانادا نیاز به آمادگی دارد.

اولین قدم برای ورود به دنیای پیچیده رانندگی در کانادا، دریافت گواهینامه رانندگی است. کسانی که برای اولین بار قصد دارند گواهینامه رانندگی دریافت کنند باید طبق قوانین کانادا برای این کار اقدام کنند.

برخی از کسانی که به تازگی به این کشور مهاجرت می کنند باید از مراحل دریافت گواهینامه و قبولی در آزمون آنلاین گواهینامه قبول شوند. پس از این مرحله، این افراد باید به طور کامل قوانین رانندگی کردن در کانادا فراگیرند. جالب است بدانید هر یک از شهرهای کانادا قوانین مخصوص به خود را دارند. به این معنا که اگر شما در یکی از استان های کانادا موفق به دریافت گواهینامه شوید و مدتی بعد به استان دیگری از کانادا نقل مکان کنید، باید از استان جدید محل اقامت خود گواهینامه رانندگی جدید دریافت کنید.

اولین قدم برای گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا

قبل از ورود به کانادا، توصیه می شود که یک نسخه از تاریخ رانندگی خود را از مرجع صدور مجوز کشور خود و یا ارائه دهنده بیمه دریافت کنید. آماده سازی مدارک مناسب (از جمله خود مجوز واقعی) در هنگام ورود به کانادا، کمک می کند. مستندات باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد.


قوانین رانندگی در هر یک از شهرهای کانادا چگونه است؟


قوانین کلی رانندگی که در کانادا باید رعایت شوند عبارتند از: عدم عبور از خط ممتد، نور بالا زدن، چراغ چشمک زن سبز و زرد، عدم خوردن و آشامیدن در حین رانندگی. در هر کدام از شهرهای کانادا، هر یک از دستورالعمل هایی که نامبرده شدند، معنا و مفهوم خاص خود را دارند. در ادامه مطلب به برخی از مهم ترین این موارد اشاره می کنیم.

ارسال و دریافت پیامک توسط تلفن همراه و یا هر گونه کاربری دیگری با این دستگاه در حین رانندگی، در تمام کانادا ممنوع می باشد و در اکثر شهر های این کشور شامل جریمه های نقدی نیز می شود. در کانادا برای استفاده از تلفن همراه باید راننده خودروی خود را ابتدا پارک کند و سپس از تلفن همراه خود استفاده کند.

در شهر پرنس ادوارد کانادا، یک قانون جالب برای رانندگی وجود دارد. این قانون به راننده می گوید، در هنگام عبور از تقاطع باید بوق بزند. در واقع راننده قبل از عبور از یک تقاطع باید حتماً بوق بزند؛ در غیر این صورت مرتکب عمل غیر قانونی شده است. با بوق زدن قبل از عبور از تقاطع، راننده افراد را از حضور خود آگاه می سازد.

در ایالت بریتیش کلمبیا، شهر ونکوور و یوکان نیز قانون جالبی برای رانندگی وجود دارد. در این شهر هنگامی که راننده به یک چراغ سبز چشمک زن می رسد باید توقف کنند. چراغ سبز چشمک زن به این معنا است که یکی از عابران در حال کنترل چراغ سبز است؛ بنابراین راننده باید بایستد و حق تقدم با عابر می باشد.

در بسیاری از شهرهای کانادا، استفاده از شیشه های رنگی برای اتومبیل ها ممنوع است. علاوه بر این مقررات، باید گفت که در کانادا، رانندگی کردن بدون پوشیدن کفش و یا استفاده از کفش های پاشنه بلند خطرناک بوده و در صورتیکه موجب تصادف شود، شامل جریمه خواهد شد.

اصول اولیه‌ی رانندگی در کانادا

در کانادا نیز مانند ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، اتومبیل‌ها از سمت راستِ جاده حرکت می‌کنند و سرعت‌هایمجازِدرج‌شده در تابلوهای راهنمایی، بر حسب کیلومتر بر ساعت است (بر خلاف آمریکا که سرعت‌های مجاز، بر حسب مایل مشخص شده است). در این راستا بد نیست بدانید سرعت مجاز در داخل شهرهای کانادا، 50 کیلومتر بر ساعت، در بزرگراه‌های دوبانده، 80 کیلومتر بر ساعت، و در بزرگراه‌های اصلی، 100 کیلومتر بر ساعت است.

بسته به استانی که در آن رانندگی می‌کنید، تابلوهای راهنمایی ممکن است فقط به زبان انگلیسی، فقط به زبان فرانسوی، یا به هر دو زبان نوشته شده باشند.

کانادایی‌ها نسبت به امنیت رانندگی خود وسواس زیادی دارند. تمام سرنشینان خودرو ملزم به بستنِ کمربند ایمنی هستند. هر استان، فهرستی از عوامل مخل رانندگیِ ایمن را تعریف کرده است که برخی از آن‌ها در همه‌ی استان‌ها یکسان هستند. مثلا استفاده از گوشی همراه در حین رانندگی جرم محسوب می‌شود (مگر این که از هندزفری استفاده نمایید). در بعضی از شهرها که ترافیک سنگینی دارند، رانندگی در بعضی خیابان‌ها فقط در صورتی امکان‌پذیر است که خودرو، حداقل دو سرنشین داشته باشد.

برای کودکانی که وزنی کمتر از 40 پوند (تقریبا معادل 18 کیلوگرم) دارند داشتنِ صندلی کودک الزامی است و در بسیاری از استان‌ها از جمله در بریتیش کلمبیا، نیوفوندلند و لابرادو، مانیتوبا، اونتاریو، نیو برونزویک، جزیره‌یپرینس ادوارد، ساسکاچیوان و قلمرو یوکون، استعمال دخانیات در خودرو اگر کودکی در خودرو حضور داشته باشد ممنوع است.

این نکته‌ی مهم را نیز به یاد داشته باشید که در شهر مونترال، گردش به راست فقط با فرمان چراغ مجاز است، یعنی در صورتی که چراغ قرمز بود، باید برای گردش به راست، تا سبز شدن چراغ منتظر بمانید.

انواع گواهینامه های رانندگی در کانادا

گواهینامه های رانندگی که در کانادا به افراد داداه می شوند به چند دسته تقسیم بندی می شوند. قوانین کلی برای اخذ هر یک از این مدارک، مشابه هستند اما در برخی از شرایط جزئی، با یکدیگر تفاوت دارند. انواع اصلی گواهینامه های کانادا عبارتند از:

· گواهینامه ماشین آلات سنگین

· اتوبوس

· وسایل نقلیه نیمه سنگین (یدک کش ها)

· آمبولانس، مینی بوس و تاکسی

· خودرهای مسافربری

· موتورسیکلت

· گواهینامه پایه

گواهینامه های رانندگی که در کانادا برای افراد صادر می شوند، 5 سال اعتبار دارند. پس از پایان اعتبار این مدرک، شخص باید برای تمدید آن اقدام نماید. افرادی که به کانادا مهاجرت می کنند و گواهینامه کشور دیگر را دارند، حداکثر صرف مدت شش ماه باید نسبت به دریافت گواهینامه جدید اقدام کنن

شما ابتدا باید در آزمون آنلاین گواهینامه شرکت کنید سپس در آزمون اصلی، که هر دو را می توانید در دوتست به صورت آزمون آنلاین خودتان را ارزیابی کنید

هدف کار ما از برگزاری آزمون آنلاین راهنمایی رانندگی لذت شما از رانندگی است

ممنونم از زمانی که گذاشتین

تیم دوتست/ دودرایو

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید