زنجیر چرخ روی کدام لاستیک ببندیم

زنجیر چرخ روی کدام لاستیک ببندیم

با این هوای برفی جاده های برفی تصمیم گرفتم درمورد اینکه زنجیر چرخ رو به کدوم چرخ ماشین باید ببندیم صحبت کنیم. اول از همه نوعه دیفرانسیل شما مهمه.

سلام به همگی

روز تعطیل ات بخیر

با این هوای برفی جاده های برفی تصمیم گرفتم درمورد اینکه زنجیر چرخ رو به کدوم چرخ ماشین باید ببندیم صحبت کنیم.

اول از همه نوعه دیفرانسیل شما مهمه.

 زنجیر بر روی چرخی بسته میشه که نیروی محرک خودرو به اون منتقل بشه. اکثر خودروهای تولید داخل، دیفرانسیل جلو هستن. زنجیر چرخ بر روی خودروهای پراید، ۲۰۶ ، تندر ۹۰ (L90) ، سمند که دیفرانسیل جلو هستن بر روی چرخ جلو بسته میشه.

در پیکان، آردی، مزدا۲۰۰۰ ، لامبورگینی، فراری زنجیر چرخ بر روی چرخ عقب بسته میشه .قبل از تشخیص نوع آن، بهتر است ببینیم دیفرانسیل چیست و چه عملکردی داره.

تعریف دیفرانسیل

دیفرانسیل قطعه‌ای هستش که در زیر خودرو بین دو چرخ جلو یا عقب که قدرت موتور رو بین دو چرخ تقسیم میکنه. وظیفه دیفرانسیل انتقال دور عمودی به طرف افقی می باشه. در اتومبیل یا دیگر وسایلی که دارای چرخ با نیروی محرکه هستن، دیفرانسیل‌ها قسمتی از وسایل انتقال نیروی محرکه هست که سبب میشه چرخها با سرعت‌های مختلف و با نیرویی مساوی بچرخن.

چرا به دیفرانسیل نیاز داریم :

چرخ ها مخصوصا زمانی که اتومبیل دور می زنن با سرعتهای متفاوتی می چرخن. بطوری که چرخهایی که به سمت داخل پیچ هستن مسافت کمتری نسبت به چرخهایی که سمت خارج پیچ هستن می پیمایند . از آنجایی که سرعت برابر هست با مسافت طی شده تقسیم بر مدت زمان طی مسافت ، چرخهایی که مسافت کمتری می پیمایند با سرعت کمتری می چرخن و نیز می دانیم که چرخهای جلو و عقب مسافتهای گوناگونی رو می پیمایند .

اگه هنوز گواهینامه نگرفتی و دنبال یک آزمون اصلی آیین نامه هستی بهت پیشنهاد می کنم آزمون آیین نامه رانندگی دوتست رو از دست نده.

نوع دیفرانسیل خودرو را چگونه تشخیص دهیم ؟

سازندگان، خودروها را در سه نوع مختلف عرضه می کنند: دیفرانسیل عقب با نیروی محرکه چرخ عقب )، دیفرانسیل جلو ( با نیروی محرکه چرخ جلو )، دیفرانسیل وسط ( با نیروی محرکه چهار چرخ. حال برای اینکه نوع دیفرانسیل یک خودرو رو تشخیص بدی باید موارد زیر رو توجه کنی:

1. ببین موتور خودرو کجاست. بیشتر خودرو ها موتورشان در قسمت جلو قرار داره. این خودروهای هم می تونن دیفرانسیل عقب و یا دیفرانسل جلو باشن. اما خودروهایی مانند فولکس واگن که موتورشان در قسمت عقب قرار داره، قطعا دیفرانسیل عقب هستن.

2. ببینید نحوه ی قرار گیری موتور چجوری. اگر موتور به شکل عرضی نصب شده باشه ( یعنی از پهلو ) و تسمه ها تنها به یک سمت خودرو باشن، خودروی شما به احتمال زیاد دیفرانسیل جلو هست. اما اگه موتور به شکل طولی نصب شده باشه ( یعنی جلو به عقب ) و تسمه ها به سمت شبکه ی جلو باشن، خودروی شما به احتمال زیاد، دیفرانسیل عقب هستش.

3. دیفرانسیل را پیدا کن. دیفرانسیل یک قطعه ی بزرگ و مدور هست که نیرو رو از میله محرک به چرخ ها منتقل می کنه. اگه این ساختار بر روی محور عقب خودرو باشه، خودرو قطعا دیفرانسیل عقب هست. در خودروهای دیفرانسیل جلو، دیفرانسیل با یک محور انتقال دهنده ی نیرو همراه هست و چرخ ها با مفصل های شتاب ثابت (CV) به میله محرک متصل است.

حتما بهت پیشنهاد میکنم یک سر به دودرایو و آزمون راهنمایی رانندگی ما بزن.

مرسی از وقتی که گذاشتی.

برچسب‌ها:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید