book-image
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

۹+۹+۹

طرح آموزش غیر حضوری کارشناسان فرهنگی دانشگاههای سراسر کشور ۹۹۹ (سال دوم)


مجری:
دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی
پاییز ۱۳۹۷

در صورتی که در آزمونهای دوره اول سامانه ۹۹۹ شرکت نموده‌اید از طریق دکمه زیر وارد سایت شوید.

ورود به سامانه
در غیر اینصورت ثبت نام کنید

به نام خداوند خِرد


چکیده

طرح آموزش غیر حضوری کارشناسان فرهنگی و اجتماعی از سه بخش معرفی کتاب، معرفی فیلم و بخش ایده‌پردازی تشکیل شده است. در هر ماه از سوی دبیرخانه طرح یک کتاب و یک فیلم انتخاب و به کارشناسان معرفی می‌شود. کارشناسان پس از مطالعه کتاب معرفی شده و تماشای فیلم منتخب، در سامانه آنلاین 999 به پرسش‌های مربوطه پاسخ خواهند داد و در بخش ایده‌پردازی ایده خود را با توجه به موضوع منتخب آن ماه ثبت خواهند کرد. پس از کسب امتیازات لازم طی نه ماه برای شركت‌كنندگان گواهینامه معتبر آموزشی صادر می‌شود و از جوایز طرح هم بهره‌مند خواهند شد.


مقدمه

کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور نقش مهمی در طراحی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها دارند. هرگونه ارتقایی در نگرش و دانش آنان اثری مستقیم بر توانمندی و اثربخشی حوزه فرهنگی و اجتماعی نظام آموزش عالی دارد. بویژه آن كه بخش عمده‌ مسئولیت فرهنگی دانشگاه به عهده كارشناسان است و آنان در مقایسه با مدیران و مسئولان فرهنگی دانشگاه‌ها، نیروی انسانی باثبات حوزه فرهنگی به شمار می‌آیند.

با این ملاحظه دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، از طریق طرح آموزش غیرحضوری 999 در صدد فراهم كردن بستری برای یادگیری و ارتقای دانش كارشناسان فرهنگی است. مرحله اول این طرح در سال 1396 ـ 1395 اجرا شده و مرحله دوم آن در سال تحصیلی جاری (1398 ـ 1397) اجرا خواهد شد.


سازوکار اطلاع‌رسانی

 • طراحی پوستر و ارسال به دانشگاه‌ها
 • ارسال نامه به تمام معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها از طریق سامانه اداری وزارت علوم
 • درج طرح و نامه در گروه‌های کارشناسان در شبکه‌های اجتماعی مانند: درگاه فرهنگی، پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و...
 • اطلاع رسانی از طریق سایت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری

ارکان

بخشهای موضوعی برنامه:

این طرح شامل 3 بخش است.

 • تماشای فیلم
 • خواندن کتاب
 • ایده‌پردازی

مدت زمان

۹ ماه، از پانزدهم هر ماه تا پانزدهم ماه بعد

زمان اجرا

پانزدهم مهرماه ۱۳۹۷ لغایت پانزدهم خرداد ۱۳۹۸
در پانزدهم هر ماه کتاب‌ها و فیلم‌ها از سوی دبیرخانه طرح معرفی میگردد و در پانزدهم ماه بعد، آزمون برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که دبیرخانه صرفاً به معرفی آثار می‌پردازد و تعهدی در رابطه با ارسال آثار ندارد در صورت امکان فایل‌های دیجیتال منابع کتاب و لینک دانلود فیلم‌ها در سامانه قرار خواهد گرفت.

گستره مخاطبان

کارشناسان و كاركنان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور
کارشناسان فرهنگی که بخش معاونت فرهنگی آنها با معاونت دانشجویی ادغام شده است.

مشارکت‌کنندگان

این طرح توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی) با همكاری معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های سراسر كشور برگزار می‌شود.

هیات داوران

در هر ماه هیات داوران متشکل از یک ادیب، یک سینماگر و یک کارشناس فرهنگی بر آزمون‌ها نظارت داشته و آن را داوری خواهند کرد.

اهداف طرح

image
 1. ۱

  هویت بخشی به کارشناسان فرهنگی و تقویت نقش و جایگاه آنها

 2. ۲

  ارتقاء دانش و آگاهی‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی کارشناسان فرهنگی با تأکید بر مسائل اجتماعی کشور

 3. ۲

  ایجاد فرصت یادگیری و شكوفایی استعدادها و خلاقیت‌ها

Screen image

شکل اجرا

در هر ماه یک کتاب و یک فیلم به کارشناسان فرهنگی توسط دبیرخانه برگزاری طرح‌ معرفی خواهد شد؛ آن‌ها پس از مطالعه کتاب معرفی شده و تماشای فیلم مورد نظر در آزمون مربوط به آن شرکت می‌نمایند و نسبت به ارائه ایده‌های خلاقان خود اقدام می‌نمایند.

امتیاز نهایی در این طرح 1080 است که کارشناسانی که 800 امتیاز از کل دوره‌ها دریافت کنند موفق به دریافت گواهینامه آموزشی معتبر به ارزش 50 ساعت آموزش، از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهند شد. در هر ماه به ده نفر از برگزیدگان آن ماه و در انتهای طرح به سه نفر برگزیده اول 3 جایزه نفیس، اهدا خواهد شد.

اطلاع رسانی و معرفی منابع

قراردادن فرم آزمون در سامانه آموزش ۹۹۹

داوری و اعلام نتایج

طراحی سولات

- هدف اصلی آزمون های طرح 999، مطالعه منابع تعیین شده و تعمق کارشناسان محترم فرهنـگی در محتوای این منابع است. بنابراین تلاش داوران در راستای طرحِ پرسش هایی است که به جای سنجش حافظه و اطلاعات خام، امکان بررسی تحلیل مبتنی بر داده ها و سنجش میزان تأمل بر آنها را فراهم آورند.

- شیوه انتقال یک تفکر به اندازه خود آن تفکر حائز اهمیت است. بنابراین بدیهی است در امر داوری، پاسخ هایی موفق به اخذ امتیاز کامل خواهند شد که خوانا، گویا و شیوا باشند.

- شکی نیست که زبان و ادب فارسی بخش مهمی از فرهنگ اسلامی ایرانی است که دانشگاه و کارشناسان فرهنگی از پاسداران آن محسوب می‌شوند. بر همین اساس پایبندی قابل قبول به اصول نگارشی زبان فارسی در پاسخگویی به پرسش ها ضروری است.

- هر آزمون کتاب و فیلم به طور جداگانه شامل دو دسته پرسش های تستی (کوتاه جواب) و تشریحی خواهد بود. تعداد و نسبت پرسش های تستی و تشریحی در هر آزمون بسته به ظرفیت منابع تعیین شده و در جهت حفظ عدالت و سهولت کار شرکت کنندگان متغیر خواهد بود.

- امتیاز کامل تعیین شده برای هر آزمون کتاب و فیلم به طور جداگانه 50 امتیاز و مجموع دو آزمون 100 امتیاز است.

- پیش از برگزاری آزمون های هر ماه، آیین نامه ای اختصاصی برای آشناییِ بیشتر با جزئیات آن آزمون در اختیار کارشناسان محترم قرار خواهد گرفت.

- در هر ماه یک موضوع فرهنگی و اجتماعی که ارتباط مستقیم با فعالیت کاری کارشناسان دارد به آن‌ها اعلام می شود تا ایده های خلاق و تازه خود را حد‌اکثر در یک صفحه (۵۰۰ واژه) با فرمت word یا pdf در بخش ایده‌پردازی بارگذاری نمایند. بخش ایده در هر ماه 20 امتیاز دارد.

شرکت در آزمون

برای شرکت در آزمون های ۹+۹+۹ نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ثبت نام
اگر قبلاً ثبت نام کرده‌اید، اینجا را کلیک نمایید.